24 lis 2015

Świąteczne menu na Dzień Dziękczynienia '43


W pierwszym numerze obozowej gazetki „The Oflag 64 Item” z listopada 1943 roku zapowiedziano menu na zbliżające się Święto Dziękczynienia.  Dzięki własnej zaradności i oszczędności Amerykańscy jeńcy przy okazji narodowych i religijnych świąt byli w stanie wzbogacić głodowe niemieckie racje nie tylko zachowanymi na lepsze okazje produktami z paczek z Czerwonego Krzyża, które solidarnie dzielono między wszystkich, ale również warzywami uprawianymi przez siebie w obozowym ogrodzie.

Tytuł tej krótkiej prasowej notki zręczną grą słów oznajmia, że w Dzień Dziękczynienia [25 listopada 1943 r.] zamiast tradycyjnego indyka podana będzie konserwa mięsna Prem*. Określenie „to pinch-hit for” w terminologii baseballowej oznacza odbicie piłki w zastępstwie właściwego (lepszego) pałkarza, stąd w tym sformułowaniu oznacza po prostu substytut.

W notce oficer obozowej mesy zapowiada żartobliwie pojawienie się na stołach dużych ilości „amerykańskiego żarcia” – na śniadanie amerykańska owsianka, na obiad gulasz mięsno-warzywny à la  Oakes (Podpułkownik Walter M. Oakes – główny oficer mesy w Oflagu 64), zaś na uroczystą wieczerzę, jak głosi tytuł, w miejsce tradycyjnego indyka: „Prem, purée z kartofli, marchewka z groszkiem, a może nawet będzie deser – w zależności od tego, co się pojawi”.

*Prem – produkt firmy Swift Co., wieprzowo-wołowa konserwa mięsna, mielonka, o długim terminie przydatności do spożycia, poniżej reklamy produktu z amerykańskiej prasy wydawanej w latach czterdziestych dwudziestego wieku.

 Ilustracje pochodzą ze strony TJS Labs Gallery of Graphic Design.


© Mariusz Winiecki
Copyright © for the Polish translation by Mariusz Winiecki
Special thanks to Elodie Caldwell

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz